• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
ANI ÖYKÜLERİM

Atatürk'ün Sözleriyle Savaşmak

15-07-2015

Aydı ADATEPE kardeşim, Av. Ümit Kocasakal'ın Facebook hesabındaki Atatürk'e ait aşağıdaki cümleyi paylaşmış.

Sert bakışlı bir Atatürk hayal edin. Parmağını hesap sorarcasına ileri uzatmış. Tabi resimle "yaratılan" algıdan söz ediyorum.

Şöyle demiş Atatürk:

"Ey Efendiler, sorgulamayan insan cahildir. Sorgulatmayan ise zalim."
(M.K. Atatürk)

Haydi paylaşalım Atamızın bu sözünü diye de not düşmüşler.

Olayı ele alışımızdaki sığlık ancak eğitimle mümkün olabilir. Sanırsınız ki "sorgulamayı" ilk Atatürk îcat etmiş. Yani sorgulayan aklı. Zira sorgulamak için, sorgulayabilmek için bir "akla" ihtiyaç var. 
 

Felsefe tarihi, "sorgulayan" aklın tarihidir. Cumhuriyet aydınının ve cumhuriyet dindarlığının felsefeyle arası barışık olmadığı için Atatürk'ün idrakini de yakalayamamışlardır da o nedenle Atatürk "yeni" bir şey söylüyor sanmışlardır. Atatürk, bir "hakikatın" hakkını teslim etmiştir. Bu bir soyluluktur. Eğer cumhuriyet dönemi aydınları ve dindarları olan bizler de bu idrakte olabilseydik, yani Ata'nın idrakinde, O'nun her söylediğini sırf "karşıt"larımızı aşağılamak için kullanmazdık. O'nun kurduğu cumhuriyeti bizler el birliği ile "Düşman kardeşler cumhuriyeti"ne dönüştürdük. Elimizde kala kala Ata'nın sözleri kaldı. Şimdi o sözlerle birbirimizi vurup yok etmeye çalışıyoruz. "Aferin" bize! Atatürk'ün resmi üzerine bir tıklayıp, oradaki yorumları bir okuyun. Ve o yorumlardaki "düzeyle", Atatürk'ün yukarıdaki "akla" vurgu yapan sözünü "rahatsızlık" duymadan yanyana koyabilirsek. belki utanabiliriz...


Yorumlar - Yorum Yaz
Hava Durumu
Saat